IMIENINY: Pelagii Piotra
sobota, 19. 10. 2019
Ulti Clocks content

bip11

Slideshow Image 1
Slideshow Image 2

Dyskusja zadluzenie Orneta 04W okresie kampanii wyborczej został poruszony bardzo ważny temat zadłużenia naszego miasta. Publiczna dyskusja na ten temat odbyła się podczas spotkania wyborczego Pani Marzeny Ołtuszewskiej w MDK Orneta. W zamieszczonym poniżej filmie prezentujemy polemikę podczas tego spotkania dotyczącą zadłużenia gminy Orneta. Pojawiła się też w internecie "informacja dla mieszkańców" autorstwa  Pana Andrzeja Ołtuszewskiego w której podejmowana jest  kwestia wysokości zadłużenia naszej gminy. Według autora zadłużenie wynosi 31 mln zł natomiast z danych Urzędu Miejskiego w Ornecie ok 18.5 mln zł.

My mieszkańcy Ornety  mamy prawo wiedzieć jaka jest prawda i faktyczna kwota zadłużenia naszego miasta, gdyż to na Nas spadnie główny ciężar spłaty długu w postaci podwyższania podatków, cen wody, ścieków itp.

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Poniżej "informacja dla mieszkańców" Pana Andrzeja Ołtuszewskiego.

1. Rada Miejska w Ornecie na wniosek Burmistrza udzieliła powiatowi lidzbarskiemu przez ostatnie 4 lata pomocy finansowej na kwotę 948 tys. zł. (czyli ok. 1 mln. zł) na różne zadania powiatowe takie jak: remonty ulic, chodników, dróg pozamiejskich, zakup samochodu itp.
2. Obecnie inwestycje „wodno-ściekowe” realizuje Spółka PWiK w Ornecie. Prawdopodobnie, żeby nie wykazywać w budżecie większego zadłużenia Spółka została namówiona do zaciągnięcia zobowiązań na inwestycje miejskie. Ostatnio wykazuje się zadłużenie budżetu miasta na kwotę ok. 18.5 mln. zł. Gdyby dodać mające nastąpić wydatki PWiK to zadłużenie wyniosłoby przeszło 28 mln. zł. z ostatnimi obligacjami przekroczyłoby 31 mln. zł (chytry wybieg Burmistrza).
Środki finansowe, (czyli: dotacje, kredyty, pożyczki) wyglądają następująco:
a) Koszt inwestycja „woda”- 4,5 mln. zł. Zaciągnięto pożyczkę 3,3 mln. zł, na pozostałą kwotę trzeba będzie zaciągnąć kredyt.
b) Koszt inwestycji „ścieki”- 12,7 mln. zł na modernizację oczyszczalni ścieków.
Otrzymano dotację ok. 6,5 mln. zł, a na resztę trzeba zaciągnąć kredyt. Gdyby, miasto występowało o dotację to by była możliwość dofinansowania inwestycji do 85%. Gdy występuje Spółka otrzymuje dofinansowanie do inwestycji do 50%. Obawiamy się, że niedługo będziemy mieli najdroższe opłaty za wodę i ścieki w województwie.
3. Miasta Cittaslow. W 2015 roku 14 miast z urzędem marszałkowskim podpisało porozumienie na dofinansowanie różnych zadań na łączną kwotę 48,6 mln zł.
Orneta długo zastanawiała się nad wstąpieniem do związku i złożeniem wniosku (dofinansowanie do 85%). Orneta nie otrzymała w tym roku dotacji. Projekty nie musiały startować w żadnych konkursach, a jedynie trzeba było złożyć wniosek.
Dwa miliony, które mamy otrzymać w przyszłym roku, o których pisze Burmistrz są śmieszne w stosunku do pozostałych miast.
Szereg miast z naszego rejonu otrzymało dotację, min.: Lidzbark W. - 24 mln zł. Dobre Miasto – 17,7 mln. zł. Górowo Iławeckie - 7, 2 mln. zł. Pod spodem zadania, na które zostały przeznaczone środki finansowe z programu:
Lidzbark Warm.- z otrzymanych środków wykonał - Bulwary, Amfiteatr, obiekty sportowe, termomodernizację budynków, tworzy sie ośrodek aktywizacji zawodowej - takie korzyści uciekły Ornecie. A przecież Orneta jak mało, kto idealnie wpisuje się w dofinansowania Rewitalizacji - jako najlepiej zachowany układ miasta warmińskiego.
Dobre Miasto – wykonało modernizacja budynków. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej służącej integracji społecznej.
Górowo Iławeckie - Rewaloryzacja obszaru doliny rzek Młynówka. Stworzenie Parku rekreacyjno-sensorycznego wokół Stawu Garncarskiego. Rewitalizacja przestrzeni społecznej Starego Miasta.
Burmistrz Popiel chwali sie, że w ostatnich latach pozyskał - 30 mln zł dotacji. Lidzbark W. w 3 lata pozyskał 37 mln. Nasze gminy są porównywalne – Orneta 12 tys. i Lidzbark 15 tys. mieszkańców - krótko mówiąc jest to powód do wstydu nie chwały.
Rolnikom obiecał rozbudowę targowiska i napisał, że pozyskał dotację 1 mln. zł, w budżecie jest zapisana otrzymana dotacja 36, 7 tys. zł. Nie chwali się też zaległościami z tytułu podatków i opłat, które na półrocze br. wynoszą przeszło 3,5 mln. zł.
Z ostatniej chwili dnia 10 października 2018 r. odbyła się „nadzwyczajna” Sesja Rady Miejskiej Ornety (bez mieszkańców i nagrywania), na której zatwierdzono wzięcie obligacji na kwotę prawie 3 mln. zł. Następny wybieg Burmistrza - ukrywanie prawdy o zadłużeniu. Czekano do ostatniej chwili przed wyborami, żeby mieszkańcy nie dowiedzieli się o zwiększonym zadłużeniu budżetu miasta.
W poprzednich kadencjach takich praktyk nie stosowano, wszystkie wydatki na inwestycje były zapisane w budżecie gminy. Nie obwiniamy Burmistrza o zadłużanie budżetu, tak robią wszystkie gminy chcące wykorzystać środki unijne.
Tylko to, że chcąc ukryć prawdziwe zadłużenie budżetu miasta przed wyborami namówił Spółkę PWiK do złożenia wniosku, który jest dofinansowany do 50% kosztów inwestycji (przypomnę wnioski miasta do 85% kosztów).
Uważam te działania za bardzo szkodliwe i kosztowne dla Gminy oraz ceny wody i ścieków.
Andrzej Ołtuszewski

Share

Komentarze  

 
#4 Ciekawy i to mocno 2018-11-05 15:11
Ciekawy-dlaczeg o Burmistrz nie odpowie jak zamierza rozwiązać problem podległej mu spółki PWIk. jest już PO wyborach i można już napisać prawdę ?????????????
Cytować
 
 
#3 Dariusz Butkiewicz 2018-10-29 20:45
Niektórzy uważają przedstawioną informację dla mieszkańców za paszkwil przedwyborczy co jest raczej nieprawdą, gdyż wiadomości przekazane w informacji były publicznie podnoszone na spotkaniu wyborczym Pani Marzeny Ołtuszewskiej w MDK Orneta. Wszyscy chcemy poznać prawdę czy informacje w niej zawarte są prawdziwe czy nie?.
Sprawa nie jest błaha, gdyż dotyczy potężnego zadłużenia naszego miasta.
Łatwo jest zaciągać pożyczki, które samemu się nie spłaca. Temat ten szczególnie powinien Nas interesować, gdyż na nasze barki mieszkańców w postaci podatków cen wody,ścieków i innych.
spadnie spłata zadłużenia gminy.
Z oficjalnych danych podanych przez Urząd Miejski w Ornecie obecne zadłużenie Ornety wynosi ok 18.5 mln zł. Według Pana Andrzeja Ołtuszewskiego i nie tylko jego, po dodaniu
pożyczek i kredytów zaciągniętych przez PWiK Orneta na modernizację Stacji Uzdatniania Wody 3.3 mln zł i ok 6 mln zł do przyznanej dotacji na modernizację oczyszczalni ścieków (nie neguje zasadności modernizacji sieci wodociągowej i oczyszczalni ) plus dodatkowo ok 3 mln zł wypuszczenia przez Urząd Miejski obligacji,czyli zaciągnięcia pożyczki faktyczne zadłużenie naszego miasta wyniesie ok 31 mln zł.
Pan Andrzej postawiał tezę, że zadłużenie Miasta należy łączyć z zadłużeniem PWiK, gdyż spółka PWiK w której 100% udziału ma gmina nie generuje dochodów dających gwarancję spłaty zaciągniętych pożyczek i kredytów i de facto dług będzie spłacać Urząd Miejski czyli My mieszkańcy !!! Dla porównania. Planowane zadłużenie większego i bogatszego Lidzbarka Warmińskiego po realizacji budżetu za rok 2018 wyniesie ok 23.7 mln zł a Ornety ok 31 mln zł w przypadku prawdziwości stawianej tezy. Pan Ireneusz Popiel wygrał rywalizację z Panem Ołtuszewskim o fotel burmistrza w wyborach osiem lat temu między innymi krytykując poważne zadłużenie gminy w wysokości 16 mln zł. Po dwóch kadencjach obecnego burmistrza według pana Andrzeja dług zwiększył się prawie dwukrotnie do 31 mln zł. Pan Ołtuszewski w informacji dla mieszkańców chciał wykazać, że takie działanie to ukrywanie faktycznego zadłużenia, jest szkodliwe i kosztowne dla gminy i określił je chytrym wybiegiem burmistrza. Czy jest to prawda ?
Mam nadzieję, że wszyscy trzeźwo i obiektywnie myślący mieszkańcy powinni poznać prawdę. Dlatego domagam się od Pana Andrzeja Ołtuszewskiego i burmistrza wyjaśnienia tego tematu.
Cytować
 
 
#2 Guest 2018-10-29 13:59
Jestem ciekaw jak będzie wyglądało zadłużenie po roku i jak burmistrz rozwiąże sprawę zadłużenia PWiK.
Cytować
 
 
#1 polo 2018-10-29 13:16
Górowo Iławeckie a nie Iławieckie
Cytować
 

Dodaj komentarz

1. Dodając komentarz na TVORNETA.PL akceptujesz poniższy regulamin.
2. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
3. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób komentujących.
4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez użytkowników na stronach portalu TVORNETA.PL treści o charakterze reklamowym oraz komentarzy, które zawierają linki do prywatnych stron www.
4. Użytkownik ma prawo komentować, wyrażać swoją opinię oraz dyskutować i nie zgadzać się z czyjąś opinią.
5. Użytkownik nie ma natomiast prawa używać wulgaryzmów oraz obrażać innych osób. Wszelkie wulgarne komentarze będą usuwane.
6. Opinie i uwagi do redakcji TVORNETA.PL należy kierować na adres e-mail przez zakładkę kontakt. Uwagi zamieszczane w komentarzach będą usuwane.
7. W przypadku stwierdzenia przez użytkownika portalu TVORNETA.PL treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, wulgarne, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady etyczne oraz propagujących przemoc i łamanie prawa, osoba zainteresowana może zwrócić się do TVORNETA.PL z prośbą o usunięcie w/w treści.
8. Komentarze będą widoczne po zatwierdzeniu przez administrację.

Kod antyspamowy
Odśwież

VIDEO - WYDARZENIA

Reklama Krawcowa 01

Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3

Serwis ogumienia-prostowanie felg--ok

Perwejnis reklama3

Slideshow Image 1
Slideshow Image 2

Reklama_Widok2