AktualnościSamorząd

Inwestycje – istotny wskaźnik rozwoju gminy

W poprzednim artykule -”Biedna gmina – Droga władza” porównaliśmy koszty zarządzania przykładowymi gminami. Teraz prezentujemy ranking gmin i miast (wraz z liczbą ich mieszkańców) w zakresie pozyskanych środków finansowych na inwestycje w latach 2019-2023. Mają one wpływ na różne obszary życia społeczności lokalnej, gospodarkę oraz infrastrukturę. Materiały użyte w poniższym zestawieniu pozyskano w formie informacji publicznej.

Jak widzimy, na pierwszym miejscu uplasował się Lidzbark Warmiński z kwotą 101 985 327,00 zł. Drugie miejsce zajmuje Gmina Dobre Miasto z kwotą 77 646 790,60 zł. Na trzeciej pozycji znajduje się maleńka Gmina Miłakowo z imponującym wynikiem (w stosunku do liczby mieszkańców) 57 838 381,50 zł. Orneta niestety zabezpiecza tyły, zajmując przedostatnie, 10 miejsce z kwotą 26 359 334,00 zł.

Aktywność inwestycyjna samorządu gminnego prowadzi do poprawy bytu społeczności lokalnej i zaspokajania jej potrzeb a jednocześnie gwarantuje trwały rozwój jednostki przez aktywizację gospodarczą regionu.

Pozyskane środki finansowe na rozwój gmin i miast świadczą o skuteczności władz. Łatwo też dostrzec, gdzie te fundusze zostały wykorzystane na inwestycje znacznie podnoszące standard życia mieszkańców i przyciągające inwestorów, a gdzie tego nie zrobiono.

Wybory zbliżają się wielkimi krokami. Odbywają się spotkania z wyborcami, na których obecne władze chwalą się środkami finansowymi pozyskanymi na inwestycje. Niestety, nie porównują swoich wyników z osiągnięciami okolicznych gmin i miast. Wyborca więc nie wie, czy pozyskano tych środków dużo, czy mało, a może w sam raz?

Analizujcie więc i oceniajcie, wyciągajcie wnioski, ponieważ mądra, przedsiębiorcza i skuteczna władza to szansa na rozwój Gminy Orneta, która ponoć dla obecnych włodarzy jest najważniejsza. Niestety, patrząc na wyniki rankingu trudno się z tym zgodzić, a raczej chciałoby się zapytać:

Czy nie jest przypadkiem odwrotnie?

Radny Rady Miejskiej

Dariusz Butkiewicz

Opracował:Marcin Sawaniewicz

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
error: Content is protected !!