IMIENINY: Barbary Krystiana
niedziela, 03. 12. 2023
Ulti Clocks content

bip11

Studniowka_2013_LO_Orneta

19 stycznia odbyła się Studniówka 2013, tradycyjny największy w naszym mieście  bal przedmaturalny Liceum Ogólnokształcącego w Ornecie. Olśniewająco wyglądające dziewczyny, przystojni w garniturach chłopcy, czyli tegoroczni orneccy maturzyści tradycyjnym polonezem rozpoczęli swoją wyjątkową tylko jeden raz w życiu własną Studniówkę. Fantastyczna kulturalna zabawa w niepowtarzalnej atmosferze przy zespole muzycznym i nie tylko,  trwała do godzin porannych.

Aby rozładować emocje towarzyszące przygotowaniom jak i samemu balowi, prezentujemy obszerne fragmenty Studniówki 2013 z której powinniście być dumni, będziecie ją miło wspominać i pozostanie w waszej pamięci na długie, długie lata. Życzymy wszystkim miłego oglądania.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Studniówka to typowo polska tradycja, niemająca żadnego odpowiednika na świecie. Poza Polską tego typu bale są organizowane dopiero po zdanych egzaminach. Studniówka jest dla maturzystów jedną z ostatnich okazji do zabawy w gronie szkolnych kolegów. Dawne studniówki odbywały się wyłącznie w szkołach, a ich organizacja i program wymagały zezwolenia dyrekcji. Nie było mowy o makijażu, biżuterii i "cywilnych" strojach, ani o zapraszaniu osób towarzyszących. W"cywilnych" strojach i z osobą towarzyszącą można było wystąpić dopiero na balu maturalnym, który był prawdziwym wejściem w świat dorosłych.
W czasie studniówki chłopców obowiązywały uczniowskie mundury, lub - o ile szkoła takich nie miała - białe koszule i granatowe lub czarne spodnie, dziewczęta występowały w białych bluzkach i granatowych spódniczkach. Uczniowie bawili się we własnym gronie O ile szkoła nie była koedukacyjna, można było liczyć jedynie na zaproszenie przez dyrekcję uczniów z innej szkoły.
Kiedyś dla szkolnej społeczności studniówka była w głównej mierze wyczekiwanym wydarzeniem kulturalnym, prezentacją nabytej wiedzy przed szkolnym gremium. Przygotowywano się do niego starannie, bo ambicją każdego kolejnego rocznika było wpisanie się w historię szkoły w sposób pamiętny i niebanalny. Już na kilka miesięcy wcześniej maturzyści obmyślali programi stosowne dekoracje, zazwyczaj utrzymane w stylu wybranej epoki. Wykonywali je własnoręcznie, sami też przygotowywali kostiumy potrzebne do inscenizacji i układali scenariusze.
Studniówka była jedyną okazją do bezkarnego wytknięcia mankamentów szkoły, wad i śmiesznostek uczniów oraz nauczycieli, toteż autorzy tekstów wspinali się na wyżyny intelektu, tworząc prawdziwe perełki satyry, błyskotliwe kuplety i pastisze pełne subtelnych aluzji.
Ułożone przez uczniów teksty skrzętnie ukrywano aż do premiery i aczkolwiek dbano by nie były obraźliwe czy zbyt uszczypliwe, pedagodzy mogli usłyszeć je po raz pierwszy dopiero w czasie programu. Ulubionymi formami były skecze, kabarety i fragmenty sztuk teatralnych.
Burza mózgów, wymyślanie i autocenzurowanie tekstów, tworzenie kostiumów i dekoracji w odpowiedniej konwencji, wielogodzinne próby pełne żartów i śmiechu stanowiły okazję do oderwania się od szkolnej rzeczywistości, utrwalały więzi i niosły z sobą niezapomniane wrażenia wspominane później przez całe lata.           Dzisiejsze studniówki nie przypominają już tych dawnych, organizowanych w szkolnych aulach z poszanowaniem szkolnych praw i bezalkoholowych.
Zmiana obyczajowości początkowo powolna, przybrała na sile wraz z transformacją gospodarczą i kulturalną.

Share

Komentarze  

 
#1 Katarzyna 2013-04-24 19:50
super studniówka :-x :oops:
Cytować
 

Dodaj komentarz

1. Dodając komentarz na TVORNETA.PL akceptujesz poniższy regulamin.
2. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
3. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób komentujących.
4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez użytkowników na stronach portalu TVORNETA.PL treści o charakterze reklamowym oraz komentarzy, które zawierają linki do prywatnych stron www.
4. Użytkownik ma prawo komentować, wyrażać swoją opinię oraz dyskutować i nie zgadzać się z czyjąś opinią.
5. Użytkownik nie ma natomiast prawa używać wulgaryzmów oraz obrażać innych osób. Wszelkie wulgarne komentarze będą usuwane.
6. Opinie i uwagi do redakcji TVORNETA.PL należy kierować na adres e-mail przez zakładkę kontakt. Uwagi zamieszczane w komentarzach będą usuwane.
7. W przypadku stwierdzenia przez użytkownika portalu TVORNETA.PL treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, wulgarne, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady etyczne oraz propagujących przemoc i łamanie prawa, osoba zainteresowana może zwrócić się do TVORNETA.PL z prośbą o usunięcie w/w treści.
8. Komentarze będą widoczne po zatwierdzeniu przez administrację.

Kod antyspamowy
Odśwież

VIDEO - OŚWIATA

Reklama Krawcowa 01

Serwis ogumienia-prostowanie felg--ok

Perwejnis reklama3

Reklama_Widok2