wtorek, 16 lipca, 2024
Ostatnie wpisy:
AktualnościSamorząd

𝐂𝐨 𝐭𝐨 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐈𝐧𝐢𝐜𝐣𝐚𝐭𝐲𝐰𝐚 𝐥𝐨𝐤𝐚𝐥𝐧𝐚 ?

Jednym z moich osiągnięć z których jestem dumny a która leży w interesie mieszkańców gminy Orneta jest doprowadzenie do uchwalenia przez Radę Miejską w Ornecie uchwały o Inicjatywie lokalnej.
A sprawa nie była łatwa, gdyż mimo ustawowego obowiązku wprowadzenia tej uchwały nasze władze nie były do tego chętne, gdyż zobowiązuje ona gminę do ponoszenia częściowych kosztów pomysłów mieszkańców.
Dopiero jak sprawa oparła się o Sąd Administracyjny Rada Miejska uchwaliła tą uchwałę.
Inicjatywa lokalna krótko mówiąc polega na tym, że jeżeli mieszkańcy mają jakiś pomysł działania to władze nie trzeba prosić one muszą nam w tym pomóc. Niestety świadomość mieszkańców o możliwości skorzystania z takiej formy realizacji działań jest praktycznie zerowa, gdyż nasze władze nie informują o niej. Namawiam mieszkańców, organizacje pozarządowe do zainteresowanie się tym tematem.
Jeśli macie pomysł na lokalne działanie i chcecie go zrealizować wspólnie z władzami – to Inicjatywa lokalna jest właśnie dla Was. Jest to model realizacji przedsięwzięć, w którym obie strony mieszkańcy oraz władze – dają coś od siebie.
JAK ZGŁOSIĆ INICJATYWĘ LOKALNĄ?
Wniosek z opisem pomysłu i z podpisami popierających go osób składamy w urzędzie gminy osobiście lub poprzez organizację pozarządową. Niektóre gminy wprowadzają wzory takich wniosków, ale nie mamy obowiązku z nich korzystać.
We wniosku wskazujemy, jakie przedsięwzięcie chcemy zorganizować, uzasadniamy potrzebę jego realizacji oraz oszacowujemy koszty. Ponadto wykazujemy nakłady, jakie możemy ponieść. Wnioskodawcy jako wkład własny mogą zadeklarować swoją pracę (muszą ją dokładnie oszacować), a także wkład rzeczowy oraz finansowy. Kluczowy powinien być jednak wkład pracy społecznej wnioskodawców.
Wniosek zostaje oceniony według kryteriów określonych w gminnej uchwale o inicjatywach lokalnych. Od negatywnej oceny możemy się odwołać, jeśli uważamy, że władze nie zastosowały tych kryteriów.
Jeśli władze pozytywnie ocenią nasz wniosek, wspólnie z nimi ustalamy zakres, budżet i harmonogram działań oraz podział obowiązków. Zapisujemy je w umowie o współpracy. Jeśli nie dojdziemy z władzami do porozumienia, możemy odstąpić od realizacji inicjatywy.
Namawiam mieszkańców do zainteresowania się uchwałą o Inicjatywie lokalnej.
 
Dariusz Butkiewicz
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
error: Content is protected !!